Pafos

To była nasza trzecia wizyta na Cyprze i jak zwykle strzał w dziesiątkę. Po tym jak odwiedziliśmy Larnakę, Limassol przyszedł czas na Pafos. Pozwolę sobie w skrócie napisać co lubię na tej wyspie. Po pierwsze pogodę. Cypr to najbliżej położona wyspa przy Izraelu i z jednej strony należy do Europy, ale zbliżona do Afryki cieszy się ładniejszą pogodą niż pozostałe śródziemnomorskie wyspy. Przyjeżdżając tutaj w grudniu spokojnie można się cieszyć tzw. “t-shirt weather”, bowiem temperatura osiąga ok 15-17 stopni. My, w kwietniu doświadczyliśmy przyjemnych 25 stopni, ale od maja do października ponoć jest już za gorąco, bowiem temperatury w lipcu czy sierpniu mogą dochodzić do 45 stopni.

Po drugie: język. Cypr jest byłą kolonią angielską co w praktyce oznacza nie tylko, że można tu zjeść “English breakfast” , ale i językiem urzędowym oprócz greckiego jest język angielski, a w samym Pafos są 3 anglojęzyczne szkoły. Prywatne, ale są:

Jedzenie, dużo świeżego powietrza, palmy morze, Euro waluta plus fakt, że wyspę zamieszkuje ponad 1 milion mieszkańców co przełożyło się na to, że jakoś czułam się tam bardziej zrelaksowana:

Wyspa podzielona jest na część północną i południową. Dotychczas lądowaliśmy zarówno w Larnace jak i w Limassol, a teraz w Pafos. Przyznaję, że nigdy w życiu nie widziałam tylu basenów z lotu ptaka przy lądowaniu co teraz. Moim założeniem było, że pójdziemy do Water Parku, ale jak tylko wylądowałam w apartamentach i zobaczyłam 3 baseny, plus jacuzzi to stwierdziłam, że nie ma sensu płacić 80 Euro (30 od osoby dorosłej i 17 dziecko) jak mam wszystko pod nosem i to tylko na weekend:

Po naszej wizycie w Hajfie, która wydawała mi się brudna, głośna i śmierdząca Cypr był ulgą i czystym relaksem. Chętnie spędziłabym tam miesiąc, sezon, a może nawet rok by zobaczyć jak się tam żyje, ale moi domownicy nie podzielają mojego zdania, a szkoda;-)

Ps. Ponadto mieszkania są tam w takiej samej cenie jak w Hiszpanii (ok 100 tys za jeden pokój, ponad 200 tys za dwa ect.) , a dla tych którzy zainwestują 300 tys, Euro w nieruchomość czeka bonus w postaci “permanent resident”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *