Pokoik dziecięcy

Ostatnio trafił do moich rąk artykuł Pani Sandry Krajczy odnośnie urządzania pokoju dla dziecka

I przypomniały mi się nasze wątpliwości i różnice poglądów kiedy byłam w ciąży.

Mój mąż twierdził, że ubrania dziecka, jak i jego otoczenie muszą być kolorowe. Ja, jako osoba nadwrażliwa na bodźce nie mogłam się na to zgodzić. Górowały dwa, max trzy kolory i to jasne: biały, beż i szary i co się okazuje…że miałam rację 😉

Autorka tegoż artykułu podkreśla, że zabawki dla dzieci są siłą rzeczy kolorowe, a pokój oprócz funkcji do zabawy i nauki ma pełnić funkcję dobrego wypoczynku, przechowywania ubrań, zabawek i innych rzeczy, ale najważniejszą z funkcji jaką ma pełnić pokój dziecka jest – BEZPIECZEŃSTWO.

Pani Sandra przestrzega przed wielkimi regałami, bowiem mogą one posłużyć znudzonemu odrabianiem lekcji dziecku do wspinaczki lub zwyczajnie kiedy będzie ono sięgać zabawkę regał może się przewrócić.

Zatem do rzeczy:

  1. Często rodzice stawiając na kolory wybierają na zbyt intensywne kolory ścian i podłóg.

Ponoć zielony i niebieski mają uspokajający wpływ i to one powinny dominować w dziecięcych pokojach. Ściany powinny być w pastelowych odcieniach.

  1. Dwa, maksymalnie trzy kolory. (Biel, beż, drewnopodobna okleina jeśli chodzi o meble)
  2. Oświetlenie powinno być jedno główne i kilka punktowych (przy biurku, nocna lampka)
  3. Przechowywanie zabawek powinno mieć miejsce w szafie lub w zamykanych pudłach. Chodzi o to by dziecko skupiało się na konkrenych przedmiotach, zabawie.
  4. Ostrożnie na źle dobrane meble typu stoliczek, biurko. Odpowiednią pozycją są:

Stopy oparte o podłogę, nogi ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni i brak nacisku podudzia na siedzisko. Sprawdzają się meble rosnące razem z dzieckiem.

Rodzice często pytają autorkę o dodatkowe atrakcje takie jak bujaczka, czy trampolina i okazuje się, że też miałam rację, kiedy intuicyjnie myślałam, że tego typu atrakcje dziecko ma poza domem, na powietrzu, wśród innych dzieci. A już kategorycznym błędem jest. umiejscowianie TV, tableta, komputera, czy konsoli gier w pokoju dziecka.

Zdjęcie ze strony: http://www.homebook.pl/inspiracje/pokoj-dziecka, gdzie zapraszam Was po więcej inspiracji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *